Náš příběh

 

old timeVše začalo někdy na jaře roku 2005. Se spolužákem Adamem T. jsme se připravovali na maturitní zkoušku. Protože učení už jsme měli plné zuby, chtěli jsme si dlouhé dny čekání na ortel nějak odlehčit. Na bujaré večírky na diskotékách, jak tomu bylo u ostatních, jsme se v té době necítili. Nechtěli jsme z našich mozků vyplavit všechny zbytky vědomostí, které nám zůstaly :-)

Scházeli jsme se u mě doma v Albrechticích nebo jsme si psali dlouhé hodiny přes tehdy ještě populární ICQ. Jen abychom se nemuseli zase učit. Přemýšleli jsme, jak tento čas nechutenství do učení alespoň trochu efektivně zužitkovat. Probírali jsme, co budeme dělat po maturitě, co nás baví a jak vlastně vidíme naši budoucnost.

V té době si Adam, nejspíš z nudy, hrál s naším třídním webem, který sám programoval. Ukázal mi, co to vše umí, a mě to celkem nadchlo. Web hezky fungoval, ale nedalo se na něj v podstatě dívat. Chyběla mu pěkná grafika.

Já si tehda shodou okolností hrál s 2D i 3D grafikou, úpravou fotografií a různými podobnými srandičkami. Když mi Adam ukázal web, hned mě napadlo, že by se tady dalo dát hezké logo, trochu upravit barvy a celé to tak nějak "vyladit".

Když si na to teď vzpomenu, musím se smát, protože slovo "hezké" mělo v době našich začátků úplně jiný význam neš dnes :-). Ale každý jednou začíná a na tom všem bylo něco kouzelného na co člověk rád vzpomene.

Brzy nám došlo, že společně toho dokážeme více. Jeden člověk nemůže umět vše na 100 % a každý dělá rád něco jiného. Začal se psát osud naší budoucnosti - chceme dělat funkční a pěkné weby a e-shopy. Já se zaměřím na grafiku a Adam na programování.

Jedeme naplno ...

Po zdárném složení maturitní zkoušky jsme měli dost času začít dělat to, co nás baví. Jak už to tak bývá, své služby jsme na začátku nabízeli známým, kamarádům, jejich zmámým a podobně. Nebylo to nic výdělečného, sbírali jsme především zkušenosti a dělalo nám to radost. Konečně jsme tvořili něco smysluplného a naplňujícího. Měl jsem vždy problém u něcěho vydržet delší dobu, ale od doby, kdy jsem začal tvořit weby a e-shopy jsem u toho už zůstal - naštěstí :-)

vestyr reklama

Jeden z prvních počinů naší spolupráce - VESTYR - název složen z příjmení Veselý, Tyroň :-)

 

Adam začal po maturitě pracovat ve firmě DATA ELPOCOM s.r.o. a zde také začala naše první opravdová profesní kariéra. Já zde také pracoval, ale jako brigádník při vysoké škole. Montovali jsme klimatizace, opravovali počítače a dostali se také k prvním webům a e-shopům.

Firma spolupracovala s mnoha jinými společnostmi na Ostravsku a proto jsme, pod její záštitou, měli možnost pracovat pro relativně velké firmy, ke kterým bychom se v té době jen těžko dostali. Jedním z prvních webů byl drilling.cz společnosti DRILLING TRADE s.r.o., pro kterou jsme vytvořili jak web design tak celý funkční web.

Potom následovaly samozřejmě stránky našeho zaměstnavatele elpocom.cz a také jejich e-shop zaměřený na prodej prezentační techniky a fixů legamaster.cz (dnes tabule-fixy.cz). Dále různé grafické podklady, reklamní bannery, loga a podobně. Jedním z našich počinů v tomto období byl také např. interní systém (intranet) pro společnosti TCHAS spol. s r.o. nebo Ridera Bohemia a.s.

Další etapa tvořivosti

Někdy v roce 2006 se začal psát další příběh, který je dodnes součástí mého života. Jde o e-shop zaměřený na prodej dálkových ovladačů - emerx.cz. Původně provozovaný na adrese univerzalniovladac.cz a ještě předtím posleme.cz :-). Byl to nápad mého otce, který měl prodejnu mobilních telefonů, příslušenství a také dálkových ovladačů v Havířově.

Na počátku se jednalo jen o katalog dálkových ovladačů, který neumožňoval přímo nákup, ale byl zde jen Adamův super nákupní formulář, díky kterému nám mohli zákazníci napsat, co vlastně chtějí. :-) Později jsme přešli na, v té době, super řešení pomocí CMS Joomla a Virtuemart. V současné době e-shop funguje na vlastním systému díky frameworku Nette.

Trh s prodejem dálkových ovladačů byl v té době opravdu malý, v podstatě zde nebyla žádná významnější konkurence. Díky této specializaci a naší snaze vytvořit co nejlepší e-shop se nám podařilo získat přední pozici na tomto trhu.

 

emerx.cz první verze

Jedna z prvních verzí e-shopu emerx.cz (vlevo) a vpravo aktuální verze z října 2015

 

E-shop dnes nabízí dálkové ovladače pro tisíce modelů všech značek a zasílá je do celého světa. Nespecializuje se už pouze na ovladače, ale také na LED osvětlení a různé doplňky pro dům, byt i zahradu. Více se o emerx.cz můžete dozvědět na samostatné stránce.

Platformu Joomla jsme využívali ještě mnoho let v různých projektech a podobách. Dokonce jsme si vytvořili svou vlastní verzi, která byla přizpůsobena našim nejčastějším potřebám. Nemuseli jsme tak začínat vždy odznova a stačilo použít to, co už jsme si připravili - proč taky znovu vymýšlet kolo, že :-)

Začátek velkého sexy příběhu ...

Dnes mě mrzí, že jsem si všechny ty významné dny přesně nezapisoval :-) Tehdy mi totiž nepřišly tak významné, jako je vidím dnes.

Bylo to někdy začátkem roku 2008. Adam T. přišel s tím, že kamarád jeho kamaráda má v Havířově sexshop a hledá někoho, kdo by mu vytvořil e-shop. Říkal jsem si, že sexshopů už je celkem hodně a jestli to vůbec bude mít tak velký potenciál. Adam T. mě ujišťoval, že to bude úplně jiné než jiné e-shopy a bude to pecka - měl pravdu! Sexshop Růžový slon s.r.o. je dnes jeden z největších a nejskvělejších e-shopu u nás. Mám radost, že jsem u toho byl od začátku a pomohl z něj vytvořit to, čím je dnes.

Do dneška si živě pamatuji první schůzku s Adamam Durčákem v jeho tehda miniaturní kanceláři s křeslem pro psa, na které mi nebylo doporučeno si sedat :-). Když nám Adam D. prozradil všechny své nápady a vysvětlil, jak si to celé představuje, řekl jsme si fíííha, to bude jízda :-D Zvládneme to? Dáme to dohromady? Bude to fungovat? Dali jsme to a funguje to. Skvěle to funguje :-)

 

Slon.cz

Jedna z prvních verzí e-shopu Ruzovyslon.cz (vlevo) a vpravo aktuální verze z října 2015

 

Byla to dlouhá cesta, která stála hodně dřiny a probdělých nocí, ale stálo to za to. Pro Adama D. jsme pracovali také na desítkách dalších projektů, které přímo i nepřímo souvisí s jeho e-shopem.

Vytvořili jsme např. celou řadu zdravotních webů, které radí a pomáhají lidem s různými druhy chorob nebo problémů. Příkladem mohou být weby krcni-pater.cz, roztrousena-skleroza.cz nebo tehotenstvi-tydenpotydnu.cz a stovky dalších. Další mou prací zde byla tvorba různých grafických podkladů, bannerů, on-line i off-line reklam, letáků a podobně.

V součastné době pracuje na sexshopu ruzovyslon.cz celý samostatný tým v čele s Adamem. Stále ale aktivně spolupracujeme na tomto i jiných projektech.

Změna prostředí

Po skončení studia na vysoké škole jsem se s tehdejší přítelkyní přestěhoval do Olomouce. Naše cesty se s Adamem T. na nějaký čas rozdělily. Adam začal na plný úvazek pracovat v sexshopu Ruzovyslon.cz a já se v Olomouci rozhodoval, kde začít.

Zkusil jsem, jako úplně první věc, pohovor ve firmě ADVIN base s.r.o. a k mé radosti jsem byl přijat. Firma se specializuje především na e-shopy lékáren, pro které má připraven specializovaný systém s importem dat od dodavatele. Mezi lékárny, na kterých jsem měl možnost spolupracovat, jsou např. lekarna-primula.cz, lekarna-salus.cz a desítky dalších.

Velkou zkušeností té doby byla take práce pro firmu Simply You Pharmaceuticals a.s., která stojí za přípravky Clavin, ArginMax, DonnaHAIR, Priessnitz a mnoho dalších, které znáte z televize. Pro Clavin jsme připravovali např. různé soutěžní weby, Facebook stránky a reklamní podklady.

Další dlouhodobá spolupráce probíhala se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracovali jsme na workflow pro správu článků ve vědeckých časopisech.

Nová éra ZenArt.cz

ZenArt.cz

V srpnu 2012 se mi zastesklo po rodném kraji a tak jsem opustil Olomouc a vrátil se zpět do Havířova :-)

Nově nabité zkušenosti i zkušenosti z předchozích let jsem se rozhodl zužitkovat naplno. Své služby jsem začal nabízet pod novou značkou ZenArt. Se spolupracovníky a zároveň přáteli jsme se snažili vymyslet jednoduchý a zároveň jedinečný název, který by v sobě ukrýval trochu umění a trochu zvláštnosti. Art jako umění a Zen vycházelo z mého tehdejšího zájmu o Zen budhismus. Důležitá je jednoduchost a čistota vyjádření.

Logo ZenArt má vyjadřovat jednoduché, zákadní tvary. Jednoduchost s jakou chceme, aby naše práce působila. Jak ale říkával Steve Jobs: "Jednoduchost je největší promyšlenost". Logo vznikalo postupně možná několik hodin, kdy jsme s Davidem a Tomášem přemýšleli, jak ho nejlépe vyjádřit. Vše jde zjednodušit. A tak jsme zjednodušovali až do finální podoby čtverce se zaoblenými rohy. Jeho stereotypní tvar narušuje kruh, který mu dodává dynamiku. Zaoblené rohy prostě proto, že nemáme rádi ostré hrany. Nic není tak ostré, jak se zdá ...

Původní logo bylo rovné, ale řekli jsme si, že zajimavější bude ho trochu pootočit. Tím má vyjadřovat hravost, se kterou tvoříme. Nechceme se držet jen zaběhnutých konvencí, které fungují, ale také přidat něco svého a vybočit z řady ...

Projekty, na kterých jsme od roku 2012 pracovali zasahují do mnoha oborů. Od klasických webů nebo e-shopů, přes specializované portály např. o vaření, rezervační systémy nebo weby pro školy až po interní informační systémy. Více o naší práci se dozvíte na stránce reference.

Chcete být také součástí našeho příběhu? Napište nám nebo zavolejte a domluvíme si nezávaznou konzultaci.

Budu se těšit :-)

Bc. Lukáš Veselý 


 
 

Právě teď je ten nejlepší čas zviditelnit se na internetu

Ani zítra ani později, ale právě teď. Jde jen o to, kdy začnete. Čím dřív to bude, tím dříve dosáhnete svých snů.

Chci začít teď
 

Co o nás říkají klienti?

Propojíme Váš e-shop s řadou dalších aplikací a služeb

Díky velkým možnostem propojení ušetříte spoustu času a tím také peněz!

Jaké používáme technologie a služby?

Pokud Vás zajímá jaké technologie bude využívat Váš nový web nebo e-shop najdete je níže. Také spolupracujeme s mnoha českými i zahraničními projekty.